Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 31/07/2013

Kocioł dwufunkcyjny, czy jednofunkcyjny? Budowa, działanie, możliwości zastosowania

Kocioł dwufunkcyjny stanowi często rozwiązanie dla tzw. ogrzewania etażowego w mieszkaniach, apartamentach i mniejszych domach jednorodzinnych. Spełnia wówczas funkcję urządzenia grzewczego oraz dostarczającego ciepłą wodę użytkową. Kotły dwufunkcyjne o zaawansowanej konstrukcji zawierają szereg funkcji podwyższających poziom komfortu wody użytkowej CWU. Poza podwyższaniem mocy grzewczej w trybie podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jest to np. tzw. funkcja ciepłego startu, a także elektronicznej regulacji temperatury wody CWU na wyjściu z kotła. 


Kocioł dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny do domu jednorodzinnego?

W jakim domu jednorodzinnym sprawdzi się zastosowanie kotła dwufunkcyjnego? Należy przede wszystkim liczyć się z ograniczoną wydajnością ciepłej wody użytkowej. Łatwiej będzie zapewnić komfort wody użytkowej jeżeli dom zamieszkuje 3-4 mieszkańców, a do dyspozycji pozostaje jedna łazienka z prysznicem. Przy jednoczesnym korzystaniu z wody w dwóch miejscach, może dochodzić do ograniczenia ilości wody. Niedogodnością w domu może być także brak cyrkulacji cieplej wody użytkowej (c.w.u). Kocioł 2-funkcyjny ze względu na budowę nie pozwala na efektywną współpracę z układem cyrkulacji c.w.u.. Zwykle w najmniejszych domach nie stosuje się instalacji cyrkulacyjnej i w nich można ewentualnie rozważyć montaż kotła 2-funkcyjnego. Dodatkowym warunkiem zastosowania takiego kotła powinna być także jak najbliższa odległość pomiędzy łazienką, kuchnią i kotłem. Pozwoli to uniknąć dłuższego czasu czekania na dopływ ciepłej wody w punkcie jej poboru.

Kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem

Kotły dwufunkcyjne mogą także posiadać wbudowane warstwowe zasobniki CWU. Nie wymagają one oddzielnego montażu przy kotle, ponieważ stanowią jego integralną część. Podnoszą one zdecydowanie walory użytkowe zwiększając komfort przy zwiększonych potrzebach wody użytkowej. Takie rozwiązanie można uznać za pośrednie pomiędzy kotłem 2-, a 1-funkcyjnym.

Kocioł gazowy z instalacją solarną

Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – zastosowanie kolektorów słonecznych dla podgrzewania wody użytkowej. Taka współpraca wymaga magazynowania ciepła w wodzie, co oznacza konieczność zainstalowania podgrzewacza pojemnościowego. Nie jest więc praktykowana współpraca instalacji solarnej z kotłem dwufunkcyjnym. Standardem jest w tym przypadku połączenie kotła jednofunkcyjnego i 2-wężownicowego podgrzewacza wody.

 

Kategoria: Tagi: , , , , , , ,