Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 25/05/2013

Pompa ciepła z funkcją chłodzenia pasywnego

Pompa ciepła z funkcją chłodzenia pasywnego pozwala zapewnić praktycznie najtańsze chłodzenie pomieszczeń, dzięki minimalnemu zużyciu energii elektrycznej. Pompa ciepła tego typu może być w dogodny sposób zastosowana w budynku jednorodzinnym, ale także w innych obiektach. Zmiana trybu pracy w okresie letnim pozwala chłodzić pomieszczenia z wykorzystaniem ogrzewania podłogowego, klimakonwektorów wentylatorowych lub za pomocą powietrza w systemie wentylacji mechanicznej. Funkcja chłodzenia pasywnego jest możliwa do realizacji w przypadku pomp ciepła solanka/woda lub woda/woda. Korzystają one z ze znacznie niższej w okresie letnim temperatury dolnego źródła ciepła, w porównaniu do powietrza atmosferycznego.


Chłodzenie pasywne w porównaniu do tradycyjnych systemów klimatyzacji pozwala uzyskać najniższe koszty chłodzenia budynku. Są one niższe o 15-30 razy(!) w stosunku do np. klimatyzacji typu Split (powietrze/powietrze). Koszty chłodzenia pasywnego zwykle nie przekraczają 50-100 zł rocznie. Chłodzenie pasywne budynków będzie coraz częściej wykorzystywanym systemem chłodzenia ze względu na rosnące wymagania po stronie zużycia energii pierwotnej. Zgodnie z Warunkami Technicznymi WT 2017 całkowite zużycie energii pierwotnej EP w budynku 2-rodzinnym nie może przekroczyć 95 kWh/m2rok. Obejmuje ono zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie i wentylację, a także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Dzięki minimalnemu zużyciu energii pierwotnej, system chłodzenia pasywnego przyczynia się znacząco do osiągania założonego w warunkach WT 2017 maksymalnego zużycia energii EP.

Chłodzenie pasywne posiada jeszcze jedną znaczącą zaletę. Wykorzystanie chłodzenia pasywnego podwyższa temperaturę dolnego źródła ciepła na przełomie okresu letniego i sezonu grzewczego. Oddawanie ciepła do gruntu, szczególnie w przypadku sond pionowych, poprawia warunki regeneracji dolnego źródła ciepła po sezonie grzewczym. To przekłada się na poprawę warunków pracy pompy ciepła, a także na wzrost efektywności energetycznej jej pracy. Jakie są ograniczenia w stosowaniu chłodzenia pasywnego? Należy mieć na względzie jego niższą wydajność chłodniczą w porównaniu do urządzeń sprężarkowych. Stąd też przy zwiększonych zyskach ciepła (brak osłon przeciwsłonecznych, zwiększone zyski wewnętrzne ciepła) może być konieczne zastosowanie chłodzenia aktywnego – klimatyzacji np. typu Split.

Kategoria: Tagi: , , , , , , ,