Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 30/09/2012

Przykłady modernizacji – wymiana kotła olejowego

Ogrzewanie olejem opałowym należy do nowoczesnych rozwiązań grzewczych. Stosowane jest przede wszystkim dla budynków pozbawionych dostępu do sieci gazociągowej. Nowoczesne kotły olejowe zapewniają wysoki komfort bezpieczeństwa i użytkowania, na poziomie identycznym jak w przypadku kotłów gazowych. Technika kondensacyjna będącą domeną kotłów gazowych, znalazła także zastosowanie w przypadku spalania oleju opałowego. Specyfika spalania oleju opałowego, odróżnia olejowe kotły kondensacyjne od gazowych, pod względem wymagań montażowych i eksploatacyjnych. Niższa zawartość pary wodnej w spalinach ze spalania oleju opałowego, zmniejsza efekt dodatkowego uzysku ciepła z jej kondensacji. Wymiana kotła olejowego na nowy kondensacyjny przynosi jednak wymierne efekty ekonomiczne. Niższe zużycie stosunkowo drogiego paliwa, oznacza krótsze okresy zwrotu kosztów inwestycji.


Nowoczesne olejowe kotły kondensacyjne mogą uzyskiwać sprawność pracy nawet do 99% (względem ciepła spalania). Wymiana kotła olejowego na nowy przynosi zwykle 20-30% oszczędności w zużyciu paliwa. Często budynki poddawane są dodatkowej termomodernizacji i wymianie systemu ogrzewania. Wówczas zmniejszenie rocznego zużycia oleju opałowego może przekraczać 50%.

Ceny oleju opałowego do połowy 2014 roku były na tyle wysokie, że zainteresowanie kotłami olejowymi na rynku europejskim znacznie się obniżyło. Jednak poźniejsze obniżenie cen oleju opałowego spowodowało wzrost zainteresowania kotłami olejowymi. Na rynku hurtowym cena oleju opałowego na początku 2016 r. była nawet 3 razy niższa od ceny z roku 2014. Obecnie (03.2017) cena oleju jest niższa o połowę niż w roku 2014 (notowania bankier.pl).

Cały czas jednak kotły olejowe muszą konkurować z kotłami gazowymi, ale przede wszystkim z pompami ciepła. Szczególnie pompy ciepła typu powietrze/woda stały się w ostatnich latach głównym konkurentem kotłów olejowych. Pozwalają na zastosowanie także w domach modernizowanych, gdzie następuje termomodernizacja i wymiana kotła olejowego. Do zalet kotłów olejowych należą nadal: prostota budowy i obsługi serwisowej oraz niezależność od paliw i energii z sieci (paliwo magazynowane na miejscu w domu). Są wykorzystywane nie tylko w domach mieszkalnych, ale także usługowych, gospodarczych, przemysłowych itd., gdzie wymaga się wyższych temperatur zasilania wody grzewczej.

Kategoria: Tagi: , , , , , , ,