Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 28/08/2012

Modernizacja ogrzewania – efekty wymiany kotła na kondensacyjny

Wymiana kotła na kondensacyjny pozwala wyraźnie obniżyć zużycie gazu ziemnego i zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Tradycyjne kotły gazowe nie pozwalały schłodzić spalin znacznie poniżej 100°C. W połączeniu z niecałkowitym procesem spalania, powodowało to zwiększone straty energii zawartej w paliwie. Kocioł kondensacyjny dzięki specjalnej konstrukcji powierzchni grzewczych pozwala schłodzić spaliny poniżej punktu rosy (ok. 56°C). Zwiększenie ilości pozyskiwanego ciepła wynika więc dodatkowo ze skraplania pary wodnej zawartej w spalinach.


Wymiana kotła na kondensacyjny w domu jednorodzinnym

W przypadku domu jednorodzinnego wymiana starego kotła na nowy polega zwykle na wykorzystaniu istniejącego komina. Niezbędne jest zwykle zastosowanie rury spalinowej umieszczonej w starym kominie. Z uwagi na znacznie niższą temperaturę spalin niż w przypadku tradycyjnych kotłów, ruch spalin wymusza wentylator wbudowany w kotle. Są one odprowadzane zwykle rurą o średnicy rzędu 60-80 mm. Stary komin po dokładnym oczyszczeniu powierzchni może pełnić dodatkowo rolę kanału powietrznego. W ten sposób wolnym przekrojem (wokół rury spalinowej), powietrze jest pobierane przez kocioł do spalania. Pozwala to na pracę niezależną od powietrza wewnętrznego w trybie tzw. zamkniętej komory spalania.

Kocioł kondensacyjny z odprowadzeniem spalin przez ścianę

Konstrukcja nowoczesnych kotłów kondensacyjnych nie wymaga budowy kominów z naturalnym ciągiem. Jeżeli występuje problem z odprowadzeniem spalin na zewnątrz przez komin, to można zastosować rurę spalinowo-powietrzną lub samą spalinową przechodzącą przez ścianę zewnętrzną. Ograniczeniem pozostaje tutaj moc grzewcza kotła, wynosząca 5 kW dla domów wielorodzinnych i 21 kW dla jednorodzinnych wolnostojących. Nowoczesne kotły gazowe mogą posiadać zaawansowane systemy kontroli jakości spalania. Dzięki temu stale optymalizowany jest proces spalania z dostosowaniem do jakości gazu ziemnego. System kontroli jakości spalania ogranicza emisję zanieczyszczeń do minimum i podwyższa sprawność pracy kotła.

Opłacalność wymiany kotła na kondensacyjny

Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego wraz z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej, stanowić mogą nawet powyżej 80% całkowitych rocznych kosztów jego eksploatacji. Dlatego od sprawności pracy całego systemu grzewczego, zależy wprost obciążenie budżetu domowego. Im szybciej nastąpi na przykład wymiana starego kotła na nowy kondensacyjny, tym szybciej uzyska się moment, gdy koszty inwestycji zwrócą się, a kocioł zacznie “na siebie zarabiać”. Przykładowo, gdy użytkownik starego kotła gazowego, dokonał wymiany kotła na kondensacyjny w 2004 roku, to inwestycja spłacała się ok. 8 lat. Wobec obecnych niższych relatywnie cen kotłów kondensacyjnych i wyższych cen gazu ziemnego, zwrot kosztów zakupu takiego kotła nie powinien teraz przekroczyć 5-6 lat. Należy wziąć pod uwagę także ryzyko wyższych kosztów napraw starego kotła.

Kategoria: Tagi: , , , , , ,