Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 16/08/2012

Kolektory słoneczne ze szkłem antyrefleksyjnym

Kolektory słoneczne ze szkłem antyrefleksyjnym stosuje się w ostatnich latach ze względu na popularyzację tego rodzaju szkła. Jest ono tańsze niż kilka lat wcześniej. Tak zwana transmisyjność szyby (przepuszczalność promieniowania słonecznego) jest jednym z ważniejszych parametrów kolektora słonecznego. Zwiększenie przepuszczalności promieniowania słonecznego wynosi dla szkła antyrefleksyjnego około 5-6% w stosunku do dobrej klasy szkła solarnego. Przekłada się to wprost na zwiększenie  rocznego uzysku ciepła kolektora słonecznego


Kolektory słoneczne ze szkłem antyrefleksyjnym

Szyby ze szkła antyrefleksyjnego (AR) znajdują zastosowanie w wysoko efektywnych kolektorach słonecznych. Sprawności optyczne kolektorów płaskich z szybami AR mogą znacznie odbiegać od standardowych wartości i sięgać  84-85% (względem powierzchni apertury). Jednostkowy uzysk ciepła z takiej instalacji solarnej zwiększa się o 8 do 15% (wg danych Instytutu SPF Rapperswil). Dlatego będzie to zauważalne zarówno w małej, jak i dużej instalacji solarnej.

Większe nasłonecznienie absorbera przy skutecznej izolacji cieplnej, może posłużyć do zwiększenia temperatur roboczych instalacji solarnej. Kolektory płaskie ze szkłem antyrefleksyjnym znajdują zastosowanie zarówno w typowych małych instalacjach solarnych, jak i w dużych układach. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie takiego kolektora w instalacji solarnej przeznaczonej dodatkowo do wspomagania ogrzewania budynku. W przypadku dużych instalacji solarnych, taki kolektor płaski jak Vaillant auroTHERM VFK 155 może być stosowany dla spełnienia potrzeb tzw. technologicznych (przemysłowych).

Stosując kolektor płaski ze szkłem antrefleksyjnym należy wziąć pod uwagę wymagania i zalecenia eksploatacyjne producenta. Są one podwyższone w stosunku do kolektorów ze standardowym szkłem solarnym. Wynika to z większej wrażliwości powłok antyrefleksyjnych na uszkodzenia. Do ewentualnego czyszczenia  szyby AR nie można używać agresywnych chemicznie środków czyszczących. Kolektory słonecznych w naszych warunkach klimatycznych nie wymagają szczególnych czynności serwisowych. Nie wymaga się również mycia szyb kolektorów słonecznych. Usuwanie zanieczyszczeń zapewniają częste opady atmosferyczne, a wpływ minimalnych zabrudzeń szyby na sprawność kolektora jest znikomy.

Kategoria: Tagi: , , , , ,