Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 16/08/2012

Kolektory słoneczne ze szkłem antyrefleksyjnym

Kolektory słoneczne ze szkłem antyrefleksyjnym są szerzej stosowane w ostatnich latach ze wzlędu na popularyzację tego rodzaju szkła i tym samym niższe koszty jego zakupu. Tak zwana transmisyjność szyby (przepuszczalność promieniowania słonecznego) jest jednym z ważniejszych parametrów wpływających na sprawność kolektora słonecznego. Zwiększenie przepuszczalności promieniowania słonecznego wynosi dla szkła antyrefleksyjnego około 5-6% w stosunku do dobrej klasy szkła solarnego. Przekłada się to wprost na zwiększenie  rocznego uzysku ciepła kolektora słonecznego


Szyby ze szkła antrefleksyjnego w wysokoefektywnych kolektorach słonecznych, posiadają dwustronne pokrycie antyrefleksyjne. W niektórych kolektorach słonecznych dla obniżenia kosztu wytworzenia, stosuje się szyby z 1-stronnym pokryciem antyrefleksyjnym (tzw. AR). Jednak dla maksymalnego zwiększenia przepuszczalności promieniowania, szyba najczęściej posiada pokrycie dwustronne.

Sprawności optyczne kolektorów płaskich z szybami AR mogą znacznie odbiegać od standardowych wartości i sięgać  84-85%. Jednostkowy uzysk ciepła z takiej instalacji solarnej moze być zwiększony o 8 do 15% (wg danych Instytutu SPF Rapperswil). Będzie to zauważalne zarówno w małej, jak i dużej instalacji solarnej.

Większe nasłonecznienie absorbera przy skutecznej izolacji cieplnej, może posłużyć do zwiększenia temperatur roboczych instalacji solarnej. wobec tego kolektory płaskie ze szkłem antyrefleksyjnym znajdują zastosowanie zarówno w typowych małych instalacjach solarnych, jak i w dużych układach. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie takiego kolektora w małej instalacji solarnej przeznaczonej dodatkowo do wspomagania ogrzewania budynku. W przypadku dużych instalacji solarnych, taki kolektor płaski jak Vaillant auroTHERM VFK 155 może być stosowany dla spełnienia potrzeb tzw. technologocznych (przemysłowych).

Stosując kolektor płaski ze szkłem antrefleksyjnym należy wziąć pod uwagę wymagania i zalecenia eksploatacyjne producenta. Mogą być one podwyższone w stosunku do kolektorów ze standardowym szkłem solarnym. Wynika to z większej wrażliwości powłok antyrefleksyjnych na uszkodzenia mechaniczne. Analogicznie do szkieł korekcyjnych w okularach, które często posiadają warstwy antyrefleksyjne, nie można używać agresywnych chemicznie środków czyszczących, bądź ostrych ścierek itp. Kolektory słonecznych w naszych warunkach klimatycznych nie wymagają zresztą szczególnych czynności serwisowych pod względem mycia. Usuwanie zanieczyszczeń zapewniają częste opady atmosferyczne, a wpływ minimalnych zabrudzeń szyby na sprawność kolektora jest znikomy.

Kategoria: Tagi: , , , , ,