Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 12/07/2012

W jaki sposób ogrzewać ciepłą wodę użytkową?

Najtańsze ogrzewanie wody użytkowej jest możliwe przy wykorzystaniu wysokoefektywnych źródeł ciepła. Koszty ogrzewania ciepłej wody użytkowej stanowią coraz większy udział w bilansie rocznych kosztów eksploatacji budynku. Wynika to z relatywnie stałych od dawna potrzeb na ciepłą wodę, ze względu na komfort i higienę człowieka. Równocześnie potrzeby cieplne dla celów ogrzewania domu, systematycznie się obniżają, wskutek podwyższania standardów energooszczędności w budownictwie. 


Do systemów zapewniających najniższe koszty ogrzewania wody użytkowej, należą w szczególności kolektory słoneczne. Mała instalacja solarna może z powodzeniem ograniczyć o 50-60% roczne zużycie ciepła dla podgrzewania wody w domu jednorodzinnym. W miesiącach letnich praca kotła grzewczego jest albo całkowicie zbędna, albo ograniczona do minimum. Na minimalne koszty pracy instalacji solarnej wpływa śladowe zużycie energii elektrycznej przez pompę obiegową. W stosunku do ciepła uzyskiwanego przez kolektory słoneczne ma się to jak co najmniej 1:100. Oznacza to, że przy chwilowej mocy cieplnej rzędu 3-4 kW, pompa obiegowa zużywa ok. 30-40 W energii elektrycznej.

Ekonomia i komfort wody użytkowej dzięki pompie ciepła

Najtańsze ogrzewanie wody użytkowej przez większą część roku zapewni także pompa ciepła. Jest ona w mniejszym stopniu uzależniona od nasłonecznienia. Dlatego też jest mniej wymagająca przy nierównomiernych potrzebach wody. Nie jest tutaj wymagana ochrona przed przegrzewaniem jak w przypadku instalacji solarnej. Dużą popularność zyskały w ostatnim czasie pompy ciepła wody użytkowej. Są one zwykle zbudowane z podgrzewacza pojemnościowego i modułu pompy ciepła. Montaż takiego urządzenia jest wyjątkowo łatwy i szybki. W wielu przypadkach zastępuje on np. standardowy bojler elektryczny. Ich zastosowanie było częste w połączeniu z kotłami na paliwo stałe, który były wyłączane z pracy po sezonie grzewczym.

Pompy ciepła wody użytkowej są urządzeniami o wysokiej efektywności energetycznej. Urządzenia o wysokim standardzie technicznym uzyskują klasę efektywności A+. Przekłada się to na niskie koszty eksploatacyjne, nieosiągalne dla kotłów grzewczych. Współczesnym trendem jest łączenie pomp ciepła z instalacjami fotowoltaicznymi. Pozwala to zredukować ilość energii elektrycznej pobieranej z sieci i w bezpośredni sposób dodatkowo obniżyć koszty pracy pompy ciepła. Pompy ciepła które posiadają funkcję PV-Ready, mogą automatycznie dostosowywać się do pracy instalacji PV. Zwiększona ilość energii elektrycznej zamiast być oddaną do sieci elektroenergetycznej, zostanie wykorzystana do darmowego podgrzania ciepłej wody.

Kategoria: Tagi: , , , , , ,