Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 06/07/2012

Jakie oszczędności można uzyskać z instalacji solarnej?

Oszczędności z instalacji solarnej będą tym wyższe im wykorzystywane będzie droższe paliwo lub energia elektryczna. Znaczenie odgrywa tu także efektywność energetyczna źródła ciepła. Im większe będą koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej, tym korzystniejszy będzie efekt zastosowania instalacji solarnej. Krótszy będzie także okres zwrotu kosztów inwestycji. O efektywności pracy instalacji solarnej świadczy przede wszystkim wskaźnik jednostkowego uzysku ciepła. Jest on wyrażany w jednostce kWh/m2rok.


Jeżeli instalacja solarna będzie ma zapewniać wysoki stopień pokrycia potrzeb ciepła w skali roku (%/rok), to niższa będzie jej efektywność i jednostkowy uzysk ciepła (kWh/m2rok). Inwestycja będzie droższa, a okres zwrotu kosztów inwestycji – dłuższy. Dlatego wielkość instalacji solarnej powinna być optymalizowana, aby nie doprowadzać do nadmiernego zwiększania powierzchni kolektorów słonecznych. Unika się dzięki temu spadku sprawności oraz możliwości występowania nadwyżek ciepła i przegrzewania instalacji w okresie letnim.

Oszczędności z instalacji solarnej

Oszczędności jakie można uzyskać z instalacji solarnej przeznaczonej na typowe potrzeby podgrzewania ciepłej wody użytkowej w budynku jednorodzinnym, wynoszą zwykle 50-60% w skali roku. W najkorzystniejszym okresie od kwietnia do września, pokrycie potrzeb wynosi przeciętnie 80%, a w miesiącach letnich nawet 90-100%. Daje to możliwość częstego wyłączenia konwencjonalnego źródła ciepła, co jest szczególnie ważne w przypadku kotłów na paliwa stałe. Sprawność takich kotłów poza sezonem grzewczym jest znacznie niższa niż w samym sezonie. Wynika to z ich dużej bezwładności cieplnej z racji dużej masy korpusu kotła i dużej pojemności wodnej. Wskutek tego występują wysokie straty rozruchowe i postojowe, a sprawność pracy kotła węglowego latem może obniżać się nawet do 40-50%. Z tego też względu niektórzy właściciele domów decydują się na podgrzewanie latem ciepłej wody bojlerem elektrycznym.

Koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej bojlerem elektrycznym są jednak bardzo wysokie (7,60 zł za 300 litrów dziennie). Dla porównania koszty podgrzania takiej ilości wody przez pompę ciepła wody użytkowej nie powinny przekroczyć latem 1,60 zł, a przez instalację solarną 0,10 zł. Oszczędności jakie można uzyskać z instalacji solarnej należą do najwyższych ze względu na najniższe koszty jej eksploatacji. Do pracy instalacji wymagana jest jedynie praca pompy obiegowej o minimalnym zużyciu energii elektrycznej – zwykle rzędu 20-40 W.

Kategoria: Tagi: , , ,