Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo
Autor: Redakcja Eko-Blog    |    Data: 02/07/2012

Koszty ogrzewania domu

Jakie mogą być koszty ogrzewania domu jednorodzinnego? Zależą one ściśle od rodzaju nośnika ciepła: paliwa lub energii elektrycznej oraz od sprawności źródła ciepła. Koszty ogrzewania domu mogą pozostawać relatywnie na takim samym lub nawet niższym poziomie, pomimo systematycznego wzrostu cen paliw i energii. Możliwe jest to do osiągnięcia przy stosowaniu energooszczędnych technologii budownictwa oraz wysokoefektywnych systemów grzewczo-wentylacyjnych. Skuteczny dodatkowy sposób zmniejszenia kosztów eksploatacji stanowi instalacji solarna, jaką można zastosować w połączeniu z każdym źródłem ciepła.


Udział kosztów ogrzewania domu w budżecie domowym

Zaskakujące są wyniki badań ankietowych mieszkańców domów. Większość nie zdaje sobie sprawy jak duży jest udział w budżecie domowym wydatków związanych z ogrzewaniem domu oraz podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej. Wiele osób ma przekonanie, że największa część wydatków po stronie mediów, przypada na elektryczność. Tymczasem wg danych GUS, koszty ogrzewania pomieszczeń zajmują niemal 70% wydatków domowych. Drugie  w kolejności koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej, niemal 15%. Energia elektryczna stanowi statystycznie około 8% tego budżetu. Oczywiście jest to statystyczny rozkład wydatków w domu nie posiadającym źródeł ciepła zasilanych energią elektryczną (pompa ciepła, bojler elektryczny, itp.). Dlatego szczególnie ważny będzie tutaj standard energetyczny budynku oraz efektywność energetyczna systemu grzewczego.

Spadek i wzrost kosztów ogrzewania domu w ciągu 5 lat

W przypadku i energii “z sieci” (gaz ziemny, energia elektryczna) przewidywalność kosztów ogrzewania jest wysoka. Koszty gazu czy energii elektrycznej nie ulegają wahaniom jak ma to miejsce w przypadku paliw transportowanych. Ceny oleju opałowego, gazu płynnego, węgla, drewna itd. zależą od bardzo wielu czynników. Jest to zarówno sezonowość, jak i globalne względy rynkowe, koszty transportu, ale również jakość paliwa rzutująca na rzeczywiste zużycie paliwa. Okazuje się, że np. ogrzewanie gazem ziemnym stało się w okresie lat 2012-2017 tańsze o blisko 30%.  Nieznacznie, ale także niższe stały się koszty ogrzewania energią elektryczną. W okresie 2012-2017 wzrosły zauważalnie  koszty zakupu paliw stałych – szczególnie drewna. Aby obniżyć koszty ogrzewania domu trzeba zwracać uwagę na szereg kwestii, m.in. optymalizować nastawy systemu grzewczego zależnie od bezwładności cieplnej budynku. Trzeba zadbać o prawidłową nastawę krzywej grzewczej. W przypadku pompy ciepła koniecznie trzeba sprawdzić możliwość zmiany taryfy na zakup energii elektrycznej, np. z 1- na 2-strefową.

Kategoria: Tagi: , , ,