Vaillant Polska na YouTubeVaillant Polska
Vaillant logo

140 lat rozwoju techniki grzewczej

140-lat-full_new

 

Vaillant jest obecnie wiodącym producentem urządzeń grzewczych i wentylacyjnych oferującym swoje produkty i usługi w ponad 60 krajach. W 2014 roku marka Vaillant obchodzi okrągłą rocznicę 140 lat istnienia, mając na swoim koncie szereg innowacyjnych rozwiązań, które wyznaczały nowe kierunki rozwoju w branży grzewczej.

 

Vaillant historiaW 1874 roku założyciel firmy – Johann Vaillant otworzył w Niemczech niewielki zakład rzemieślniczy specjalizujący się w branży instalacyjnej. Na bazie pierwszego doświadczenia, 20 lat później, zaprezentowany został pierwszy na świecie łazienkowy, gazowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej pracujący w układzie zamkniętym. Stanowiło to przełom z uwagi na nowy standard higieniczny, ponieważ podgrzewana woda nie miała bezpośredniego kontaktu z gorącymi spalinami. W następnym kroku powstała lżejsza wisząca wersja gazowego podgrzewacza łazienkowego (1905), która pozwalała zaoszczędzić miejsce dla jego zabudowy.
Ideą Vaillant wprowadzoną w życie było także centralne ogrzewanie (1924), które umożliwiało dostarczanie ciepła w tym samym czasie do wielu pomieszczeń za pomocą tylko jednego źródła ciepła. Kolejne dziesięciolecia to następne innowacyjne projekty, jakie dzisiaj uznaje się za rynkowe standardy. Przykładem może być pierwszy na świecie wiszący jednofunkcyjny kocioł grzewczy (1961), w czasie gdy wydawało się, że nic nie może zastąpić dużych i masywnych kotłów stojących, których miejsce jest w wydzielonej kotłowni. Musiało jeszcze upłynąć sporo lat, aby zastosowanie kotłów wiszących stało się bardziej popularne niż kotłów stojących.

 

Vaillant-historia-02Innowacją stało się w roku 1967 połączenie podgrzewacza wody i kotła grzewczego w jednym wiszącym urządzeniu. Dzisiaj 2-funkcyjne wiszące kotły gazowe stanowią jeden z największych segmentów produktów branży grzewczej.
Marka Vaillant związana początkowo z rynkiem niemieckim stała się z czasem obecna w ponad 60 krajach. Początek szerszej działalności na arenie międzynarodowej nastąpił od roku 1970. A już w 1972 roku Vaillant sprzedał 8 milionów urządzeń.

 

historie 1899W 1899 roku Johann Vaillant zainspirowany Świętami Wielkanocnymi postanowił, że królik zostanie umieszczony w logo rozwijającej się firmy. Założyciel firmy Vaillant był bowiem świadomy, że znak mówi więcej niż nazwa. Na przestrzeni lat teoria ta potwierdziła się i dzisiaj grafika z zającem jest kojarzona jednoznacznie z firmą i stanowi jeden z najważniejszych elementów identyfikacji marki, podobnie jak zresztą zielony kolor dominujący w kreacjach wizerunkowych.

 

historie 1899Obecnie nowoczesne zakłady produkcyjne wytwarzają nie tylko kotły grzewcze i podgrzewacze, ale kompletne rozwiązania, w tym pompy ciepła, kolektory słoneczne, podgrzewacze pojemnościowe, systemy automatyki i wiele innych. Główna siedziba firmy mieści się w Remscheid (Niemcy).
Firma Vaillant w Polsce funkcjonuje jako przedstawicielstwo od 1992 roku. Siedziba firmy mieści się przy Alei Krakowskiej w Warszawie. Ważną rolę pełnią 3 ośrodki szkoleniowe zlokalizowane w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, a także 3 przedstawicielstwa regionalne. Firma wyszkoliła i aktywnie współpracuje z rzeszą ponad 1500 serwisantów i instalatorów autoryzowanych w całej Polsce. Wspiera także akcje dobroczynne jak w ostatnim czasie “SOS Wioski Dziecięce”.