Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jakie korzyści płyną z posiadania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Rekuperacja to niezawodny system wentylacji mechanicznej, który działa wydajnie przez cały rok i usuwa z pomieszczeń nagromadzony dwutlenek węgla, wilgotne powietrze oraz zanieczyszczenia. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest też rozwiązaniem energooszczędnym, które sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych domach. Jakie inne zalety ma wentylacja mechaniczna z rekuperacją i na czym polega jej działanie?

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega działanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją,
  • jakie korzyści zdrowotne niesie stała wymiana powietrza w budynku za pomocą wentylatora z rekuperatorem,
  • jakie inne zalety niesie za sobą wentylacja mechaniczna.
System recoVAIR VAR 60

Gdy budujemy dom, coraz częściej decydujemy się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ponieważ ogranicza ona straty ciepła w domu. Rekuperacja (odzysk) ciepła to standard dla nowoczesnych niskoenergetycznych lub pasywnych domów jednorodzinnych. Jej zastosowanie jest niezbędne, aby obniżyć zapotrzebowanie ciepła dla celów grzewczych budynku przy jednoczesnej dbałości o komfort mieszkańców. Rekuperator zapewnia wymianę ciepła między powietrzem usuwanym z pomieszczeń a nawiewanym – pobieranym z zewnątrz budynku – tak właśnie działa wentylacja mechaniczna. Opinie użytkowników potwierdzają korzyści, o jakich mówią producenci tego rodzaju systemów, takie jak:

  • stała wymiana powietrza w pomieszczeniu,
  • mniejsze rachunki za ogrzewanie,
  • usuwanie z powietrza alergenów i zanieczyszczeń,
  • regulowanie wilgotnością powietrza.

O wszystkich korzyściach wentylacji mechanicznej przeczytasz w naszym artykule.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – jak działa?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, nazywana także systemem wentylacji nawiewno-wywiewnej, składa się z kilku elementów:

  • czerpni powietrza, przez którą jest zasysane powietrze;
  • centrali wentylacyjnej zbudowanej z wentylatora nawiewnego i wywiewnego oraz wymiennika ciepła;
  • kanałów wentylacyjnych;
  • filtrów, które zatrzymują znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia;
  • wyrzutni.

W wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła powietrze jest pobierane z zewnątrz przez czerpnię i transportowane do centrali wentylacyjnej. Tam, dzięki wymiennikom ciepła, powietrze zostaje zimą ogrzane, a latem ochłodzone. W centrali wentylacyjnej powietrze jest także oczyszczane za pomocą filtrów i docelowo rozprowadzane siecią kanałów po całym domu. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń przez nawiewniki i wydostaje się za pomocą kratek wywiewnych, które przez kanały wywiewne doprowadzają je do centrali wentylacyjnej. Stamtąd zanieczyszczone powietrze jest usuwane z budynku przez wyrzutnię.

Jeśli masz dom jedno- lub dwurodzinny albo dopiero planujesz budowę, postaw na system rekuperacji recoVAIR VAR 150, recoVAIR VAR 260 lub recoVAIR VAR 360. Jeżeli zaś chcesz zamontować rekuperację w istniejącym już domu bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu, wybierz recoVAIR VAR 60 – system lokalnej wentylacji z odzyskiem ciepła. Cena takiego urządzenia wynosi ok. 2200 zł. Dużą zaletą jest niski koszt jego eksploatacji – urządzenie zużywa o 15% mniej prądu niż wymaga tego niemiecki Passive Hause Institut. Wentylatory w tym systemie wystarczy zamontować w ścianie i podłączyć do instalacji elektrycznej.

Wymiana powietrza a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – w trosce o zdrowie domowników

Głównym celem zastosowania wentylacji mechanicznej jest zapewnienie wymaganej ilości świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Ma to decydujący wpływ na jakość powietrza wewnętrznego. Możliwość oddychania świeżym i pozbawionym zanieczyszczeń powietrzem przez cały rok to największa korzyść zastosowania wentylacji mechanicznej, która istotnie poprawia komfort życia.

Stała wymiana powietrza jest istotna również z uwagi na zachowanie dobrego stanu technicznego budynku. Ograniczenie liczby wymian powietrza wewnętrznego to bowiem częsty problemem nowych, ale także modernizowanych budynków. Wynika to z ich zwiększonej szczelności (co jest cechą ogólnie pożądaną). Niestety, w połączeniu z tradycyjną wentylacją grawitacyjną często prowadzi do powstawania szeregu niekorzystnych objawów, nazywanych syndromem chorego budynku (SBS).

Wentylacja nawiewno-wywiewna gwarantuje czyste i pozbawione zanieczyszczeń powietrze w pomieszczeniach bez względu na porę roku. System wentylacji posiada bowiem możliwość dostosowania poziomu intensywności wentylacji do stężenia dwutlenku węgla, które jest stale mierzone. Centrale wentylacyjne są wyposażane także w filtry, dzięki czemu przy jego odpowiedniej klasie (np. F6 lub wyższej) można skutecznie usuwać większość alergenów z powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Rekuperacja zapewnia też powietrze o odpowiedniej wilgotności, co sprawia, że w pomieszczeniach nie powstaje pleśń. Wentylacja z rekuperatorem jest więc doskonałym rozwiązaniem do domów, w których mieszkają alergicy.

Zobacz także: 5 sygnałów świadczących o nieprawidłowej wymianie powietrza w domu

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła opinie – komfort i oszczędności

Poza stałą wymianą powietrza montaż wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem przynosi wiele innych korzyści.

  • Odzysk ciepła z wentylacji – obniżone rachunki za ogrzewanie domu

W pomieszczeniach, w których zainstalowano wentylację z rekuperatorem, nagrzane powietrze nie ucieka zimą z pomieszczeń, co ma miejsce w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Nagromadzone ciepło pozostaje w pomieszczeniach, dzięki czemu w przypadku szczelnych okien i dobrej izolacji budynku możesz obniżyć koszty ogrzewania nawet o 20-30%.

Czy zatem każdy może pozwolić sobie na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła? Cena jej montażu jest co prawda wyższa niż w przypadku instalacji wentylacji naturalnej, jednak wydatek zwraca się już po kilku latach. Koszt eksploatacji to bowiem przede wszystkim zużycie energii elektrycznej (niskie zużycie prądu wyniesie rocznie jedynie 140–170 zł). Jeżeli zdecydujesz się na instalację wentylacji z rekuperatorem, zaoszczędzisz też 6–8 tys. zł na budowie specjalnych szachtów wentylacyjnych niezbędnych przy wentylacji grawitacyjnej.

  • Niezawodna praca przez cały rok

W wentylacji naturalnej temperatura nawiewanego do pomieszczeń powietrza jest uzależniona od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Zimą, ze względu na duże różnice temperatur pomiędzy wnętrzem domu a temperaturę na zewnątrz, ciąg w przewodach wywiewnych jest bardzo silny. Z intensywnie usuwanym z domu powietrzem są tracone duże ilości ciepła co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania.

Systemy wentylacyjne Vaillant działają natomiast jednakowo przez cały rok i zwiększają odzysk ciepła. Zapewniają więc niezmiennie czyste powietrze o odpowiedniej zawartości tlenu, pozbawione zanieczyszczeń bez względu na porę roku. To przekłada się na dobre samopoczucie mieszkańców.

  • Zwiększony komfort mieszkania

Wentylacja mechaniczna eliminuje konieczność otwierania okien, aby pozyskać świeże powietrze. Dzięki temu do wnętrz nie dostają się owady, kurz i zanieczyszczenia z ulicy. Za sprawą wentylacji z odzyskiem ciepła możesz też zapomnieć o dochodzącym z zewnątrz hałasie, który bywa szczególnie dokuczliwy nocą. Wysoki komfort wynika także z braku przeciągów, które powstają podczas otwierania okien.

Wiele korzyści wynikających z zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła mieszkańcy domu zauważą „po czasie”. Na przykład gdy okazuje się, że otwieranie okien w budynku jest całkowicie zbędne i można (przynajmniej częściowo) zastosować tańsze okna bez otwieranych skrzydeł. Skuteczne usuwanie wilgoci z pomieszczeń takich jak pralnia czy łazienka eliminuje zaś potrzebę zastosowania dodatkowych grzejników czy suszarek na ręczniki itp. Wentylację mechaniczną z rekuperacją można także rozbudować o układ chłodzenia, np. w oparciu o funkcję pracy pompy ciepła w trybie chłodzenia pasywnego.

Rekuperator zapewnia wysoki komfort mieszkania, czyste powietrze w domu oraz oszczędność. Jest to też dużo nowocześniejsze i skuteczniejsze rozwiązanie niż wentylacja grawitacyjna, dlatego warto zdecydować się na nie przy planowaniu termomodernizacji budynku.