Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Kontroluj ogrzewanie domu i wody za pomocą regulatora pokojowego lub pogodowego – jak to działa, który wybrać?

Odpowiednio dobrany regulator temperatury może zwiększyć efektywność ErP systemów grzewczych o 3, 4 lub 5%, w zależności od klasy i rodzaju termostatów. Czym w ogóle są regulatory temperatury i które z nich warto wybrać? Na jakiej zasadzie praca regulatora wspomaga ogrzewanie domu oraz podgrzewanie wody użytkowej?

Systemowy regulator pogodowy pozwala na automatyczne sterowanie systemem ogrzewania

Z tekstu dowiesz się:

  • czy regulacja temperatury poprawia efektywność energetyczną systemu grzewczego,
  • jak regulator temperatury pokojowy i pogodowy wpływa na komfort cieplny w budynku,
  • jaki rodzaj regulatora wybrać.

Regulator pogodowy czy pokojowy – to pytanie zadaje sobie wielu właścicieli domów. Pogodowy tryb pracy kotła kondensacyjnego zapewnia jego najwyższą sprawność. Z kolei sterowanie w zależności od temperatury wewnętrznej – najwyższy poziom komfortu cieplnego. Decyzja, czy wybrać regulator temperatury pokojowy, czy pogodowy, powinna uwzględniać oczekiwania użytkownika.

Regulator pokojowy lub pogodowy – do czego potrzebne są urządzenia współpracujące z kotłami, pompami ciepła, rekuperatorami i kolektorami słonecznymi?

Ogrzewanie domu za pomocą urządzeń, które nie są zintegrowane w jeden system lub które nie posiadają automatycznego sterowania, może być wymagające. Właściciel domu powinien wówczas szczegółowo dostosować do potrzeb energetycznych budynku krzywą grzewczą, która opiera się na dość trudnych wyliczeniach. Aby określić optymalną krzywą grzewczą, potrzebne są bowiem dane dotyczące:

  • różnicy temperatur zasilania instalacji grzewczej i pomieszczenia,
  • różnicy temperatur pomieszczenia i temperatur zewnętrznych.

Dzięki pogodowemu lub pokojowemu regulatorowi temperatury optymalizacja systemu grzewczego jest dużo prostsza. Nie wymaga też ciągłej kontroli i dostosowania trybu pracy do zmieniających się warunków.

Regulatory temperatury to nowoczesne termostaty, dzięki którym można utrzymać w domu odpowiednią, ustaloną przez właściciela domu i innych mieszkańców temperaturę. Mogą one występować w wersji umieszczanej bezpośrednio w kotle bądź obok urządzenia (regulatory pogodowe). Mogą to być też urządzenia zamontowane w pomieszczeniu uznanym za reprezentatywne dla całego budynku (regulatory pokojowe). Czym różnią się od siebie te dwa typy termostatów?

Regulator temperatury pokojowy lub pogodowy – który wybrać?

1. Regulatory pokojowe

Dostosowują tryb swojej pracy tylko do temperatury panującej wewnątrz pomieszczenia reprezentatywnego. Na tej podstawie poprawiają komfort cieplny w domu. Gdy temperatura w pokoju spadnie poniżej określonej wartości, regulator pokojowy zwiększy moc kotła. Jeśli natomiast ilość stopni znacząco wzrośnie, pokojowy regulator temperatury ograniczy pracę urządzenia grzewczego lub całkowicie je wyłączy. Nie dostosowuje on jednak trybu pracy kotła grzewczego do temperatury zewnętrznej. Niezależnie więc od powietrza na zewnątrz regulator może wymuszać intensywniejszą pracę kotła, co może nieść ze sobą ryzyko większego zużycia paliwa przez urządzenie grzewcze. Regulator pokojowy nie przyczynia się do wzrostu sprawności systemu grzewczego, a do wzrostu komfortu cieplnego w domu.

Regulator pokojowy calorMATIC 370f

2. Regulatory pogodowe

Mogą pracować w dwóch trybach – na podstawie pomiaru tylko temperatury zewnętrznej oraz na podstawie analizy temperatury zewnętrznej oraz wewnętrznej (tryb mieszany).

  • Regulator pogodowy mierzący tylko temperaturę zewnętrzną dostosowuje pracę kotła do temperatury powietrza na zewnątrz budynku. Dzięki temu zapewnia najniższe koszty eksploatacji urządzenia grzewczego. Regulator pogodowy analizujący temperaturę zewnętrzną sprawdza się zwłaszcza w kotłach kondensacyjnych. Obniżenie temperatury wody grzewczej poprawia bowiem efekt kondensacji (skraplania spalin), co skutkuje podwyższeniem sprawności systemu.
  • Regulator pogodowy mierzący temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną dostosowuje pracę kotła w zależności od temperatury powietrza na zewnątrz budynku oraz powietrza wewnątrz pomieszczenia. W ten sposób może on jednocześnie zwiększać sprawność kotłów grzewczych oraz dbać o prawidłowy komfort cieplny wewnątrz budynku.

Regulator pokojowy czy pogodowy – jak wybrać najlepsze urządzenie sterujące?

Regulator pokojowy przyczynia się do zwiększenia komfortu cieplnego w domu, ale warto pamiętać o tym, że warunki w budynku mogą podlegać ciągłym wahaniom. Wpływ na to ma m.in. wietrzenie pomieszczeń lub zmiana nasłonecznienia. Z tego powodu kocioł pracuje nieregularnie w ciągu dnia, a w efekcie – zużywa więcej paliwa i energii. Najbardziej wydajnymi regulatorami są regulatory pogodowe pracujące w trybie mieszanym, które analizują dwa rodzaje temperatur. Dzięki nim możesz poprawić sprawność swoich urządzeń grzewczych z uwzględnieniem warunków panujących w domu.

Systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700

Jak pogodowy lub pokojowy regulator temperatury zwiększa sprawność kotła? Premie efektywności zależą od klasy regulatorów.

  • Regulator pogodowy klasy VI zwiększa efektywność kotła kondensacyjnego o 4%. Zestaw, w którego skład wchodzi gazowy kocioł kondensacyjny i regulator, pozwala otrzymać sezonową efektywność wynoszącą 96%.
  • Regulator pogodowy klasy VII zwiększa efektywność kotła kondensacyjnego o 5%. Zestaw z gazowym kotłem kondensacyjnym i regulatorem rozbudowanym o sterowanie kilkoma obiegami grzewczymi może więc osiągnąć sezonową efektywność energetyczną na poziomie 97%.

Bardzo wydajnym i wygodnym w obsłudze regulatorem pogodowym jest multiMATIC VRC 700, który możesz zintegrować niemal ze wszystkimi urządzeniami grzewczymi, chłodzącymi i wentylacyjnymi w domu, tworząc jeden inteligentny system. Nowoczesny regulator Vaillant będzie współpracował m.in. z:

  • kotłami grzewczymi, które są wyposażone w złącze eBUS,
  • pompami ciepła aroTHERM, flexoTHERM i flexoCOMPACT,
  • rekuperatorami recoVAIR/4.

Dzięki zastosowaniu modułu rozszerzającego VR 70 (do 2 obiegów grzewczych ze zmieszaniem) lub VR 71 (do 3 obiegów grzewczych ze zmieszaniem) można zintegrować pracę regulatora z instalacją solarną.

MultiMATIC VRC 700 pozwala automatycznie sterować systemem ogrzewania, jednak dzięki bardzo prostej obsłudze możesz go zaprogramować według własnych potrzeb. Do wyboru masz funkcje umożliwiające ciągły monitoring zużycia energii i uzysku energii z otoczenia (jeśli są zamontowane kolektory słoneczne lub pompa ciepła). Regulator pozwala także wybrać jedną z wielu dostępnych funkcji, w tym:

  • programator tygodniowy – dzięki któremu ustawisz optymalną temperaturę na cały tydzień, indywidualnie dla każdego dnia;
  • funkcję intensywnego wietrzenia – umożliwiającą zwiększoną pracę rekuperatora;
  • programy czasowe – głównie grzanie (kotły, pompy ciepła) i chłodzenie (pompy ciepła), ale też ładowanie zasobnika ciepłej wody.

Wszystkie te ustawienia znajdziesz także w aplikacji mobilnej multiMATIC App (po integracji z modułem VR 920). Potrzebujesz tylko smartfona lub tabletu, aby zainstalować aplikację integrującą się z Twoim systemem grzewczym. Dzięki temu będziesz miał kontrolę nad jakością powietrza w swoim domu – w każdej chwili możesz zmienić parametry i dostosować je do swoich wymagań.

Sterowanie ogrzewaniem w domu może być proste – pomoże Ci w tym aplikacja multiMATIC App. Przekonaj się sam!