Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Porównanie kosztów ogrzewania domu

Porównanie kosztów ogrzewania różnymi mediami oraz kosztów podgrzewania ciepłej wody użytkowej pozwala podjąć lepszą decyzję o wyborze źródła ciepła i systemu grzewczego. Istotne jest także zwrócenie uwagi na zmiany na rynku paliw i energii. Co jeszcze warto wiedzieć na temat kosztu ogrzania domu?

Kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC exclusive VC

Z tekstu dowiesz się:

  • co należy wziąć pod uwagę, przeprowadzając porównanie kosztów ogrzewania domu wśród paliw magazynowych,
  • jak wygląda porównanie kosztów ogrzewania w perspektywie 5 lat,
  • jakie ogrzewanie domu jest obecnie najbardziej opłacalne.

Paliwa dostarczane z sieci, czyli gaz ziemny czy energia elektryczna, są stabilne pod względem wysokości cen i takie same bez względu na porę roku. Z kolei paliwa magazynowane w domu są zależne od cen rynkowych oraz pór roku. Zwykle w sezonie grzewczym ceny tych paliw są wyraźnie wyższe niż poza nim. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze metody ogrzewania domu i która z nich jest obecnie najbardziej opłacalna.

Porównanie kosztów ogrzewania domu w perspektywie 5 lat

Ogrzewanie domu generuje różne koszty, w zależności od wybranej metody. W przypadku paliw magazynowanych porównanie kosztów ogrzewania jest trudne, ponieważ należy brać pod uwagę wiele parametrów (objętość, ciężar, wilgotność, wartość opałową itd.), co utrudnia prywatnemu klientowi porównanie paliw. Ich ceny zależą także od regionu kraju i kosztów transportu. Do paliw magazynowych należą:

  • węgiel,
  • drewno,
  • gaz płynny,
  • olej opałowy.

Przed wyborem metody grzewczej warto sprawdzić, jak koszt ogrzania domu oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej kształtował się w dłuższej perspektywie, np. 5 lat. Niezmiennie najtańszym sposobem ogrzewania pozostaje pompa ciepła. Ze względu na obniżające się ceny energii elektrycznej również koszty ogrzewania domu tą metodą obniżyły się o kilka procent (konkretnie 7% w latach 2012–2017).

Wzrosła też atrakcyjność finansowa gazu ziemnego – koszt ogrzania domu za pomocą tego paliwa jest aktualnie dużo niższy niż 5 lat temu. Koszty ogrzewania domu za pomocą gazowych kotłów kondensacyjnych są porównywalne do kosztów opalania ekogroszkiem lub innym stosunkowo dobrym gatunkiem węgla.

Najtańsze ogrzewanie domu ranking

W rankingu na najtańsze ogrzewanie domu swoją pozycję podniosły kotły opalane gazem płynnym. Dotyczy to jednak wariantu z własnym zbiornikiem. Jest to znacznie korzystniejsza opcja zakupu gazu, ale trzeba pamiętać o uwzględnieniu w bilansie inwestycji kosztów zakupu zbiornika oraz jego utrzymania.

Obniża się natomiast opłacalność ogrzewania kotłami na paliwa stałe – koszty ogrzewania domu nie ulegają takim obniżkom jak gaz ziemny i płynny czy olej opałowy. W przypadku braku dostępu domu do sieci gazowej poza pompą ciepła korzystnym rozwiązaniem pozostaje gaz płynny lub olej opałowy.

Zobacz także: Dobór kotła do powierzchni domu

Sytuacja na rynku paliw opałowych dostarczanych z sieci jest dość stabilna, natomiast koszty ogrzewania domu paliwami magazynowymi często są różne. Dlatego trzeba być przygotowanym na to, że porównania kosztów ogrzewania z różnych lat mogą wykazywać duże różnice. Przed decyzją o inwestycji w kocioł danego typu dokładnie przeanalizuj więc tendencje rynkowe, aby wybrać najlepszą metodę ogrzewania dla Twoich potrzeb i funduszy.